Kamp & Seminerlerimiz

Aikido eğitimi yaşam boyu süren bir disiplindir. Eğitim usta çırak ilişkisi içerisinde nesilden nesile aktarılır. Sanat içinde eğitmenlik misyonunu üstlenmiş kimseler (senseiler) aslında yola bizden daha önce çıkmış ve bize kılavuz olma görevini üstlenen rehberlerdir.  Rehberlerin de doğru yolda kalıp ilerleyebilmesi, onların da rehberlerini takip etmeleri ile mümkün olur.

Tüm kaynaklarda aikido tasfiri aynıdır. Kısaca özetlersek fiziksel güce ihtiyaç duymaksızın, rakibin gücünün kendisine yönlendirilmesi suretiyle savunmayı mümkün kılan, temelinde sevgi ve uyum anlayışını felsefe edinmiş bir japon savaş sanatı. Görsel anlamda tüm aikido guruplarının yaptıkları teknikler birbirine benzesede bu tarifi malesef ki pek azı karşılamaktadır.

O’sensei’nin de hala eski teknikleri çalışan öğrencilerini gördüğünde,  sinirlendiği ve sert bir dille uyardığı pek çok kaynakta anlatılır.

Böylesi derin bir felsefeye sahip, dinamizmin kusursuz mekanik yapıdaki tekniklerle buluştuğu bu eşsiz sanatı içine sindirmiş ve bu özü anlatabilen dünyada sadece elin parmaklarını geçmeyecek sayıda usta bulunmaktadır. O’sensei’nin son dönem deshilerinden olan bu ustaların başında bulunduğu klanlar altında eğitiim alabilmek büyük ayrıcalıktır.

Bu klanlarda, yolun en önünde yürüyen usta ve onun ardındaki tüm aikidokalar yıl içinde belirli dönemlerde bir araya gelerek bilgilerini sürekli yeniler ve kendilerini taze tutarlar. Üst düzey fiziksel ve felsefik eğitimin verildiği bu seminer & kamplar sanata bakış açınızı adeta her seferinde yeniden şekillendirirken, dünyanın 4 bir tarafından gelen aikidocular arasında kendimizin dojomuzun bilgi seviyesinin bir performans değerlendirmesini de yaptığımız eşşsiz bir fırsatı beraberinde sunar.

Kimusubi Aikido Organizasyonu olarak her yıl, biri ülkemizde biri Helsinki de 15 günlük iki büyük seminer & kamp organize etmekteyiz. Bunun dışında yudansha gurubumuz, shihanımızın dünyanın pek çok farklı yerindeki seminer & kamplarına da iştirak etmektedir.

Bu sayede Japonya’da ne eğitim veriliyorsa ülkemizde de aynı kaliteyi sunabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Gurubumuza mensup her aikidoka 1 yıllık eğitimleri sonrasında seminerlerimize katılırlar.

Seminer ve kamplarımızın detaylarına web sitemizden ulaşabilirsiniz.